شاید تابه حال شنیدین که مهم ترین مسئله درمورد هر ملک، موقعیت و محل قرار گرفتن اینه. محل ملک، یکی از چیزهاییه که روی قیمت گذاری ملک هم اثر مستقیم داره. ولی این چه معنایی داره؟ موقع خرید خونه باید به چه ویژگیایی توجه داشته باشین و چه عواملی باعث می شه که موقعیت و محل خونه واسه زندگی مناسب باشه؟ همراه ما باشین، در این مقاله می خواهیم جواب این سوالا رو واسه تون بگیم.

 

۱. قیمت بقیه خونه های اون منطقه چقدره؟

درحالت ایده آل باید به دنبال خرید خونه در محله ای باشین که در اون ارزش خونها درحال افزایشه. زیاد شدن قیمت خونها نشون دهنده ی افزایش تقاضاست. یعنی مردم مایل به خرید خونه در محله ی دلخواه شمان. واسه فهمیدن قیمت خونه های دیگر در اون منطقه می تونین از کارگزار معاملات ملکی بخواهید که سابقه ای از قیمت خونها در اون منطقه رو به شما بده. از اون بپرسید که قیمتا درحال افزایشه و قیمت یک خونه ی متوسط در اون منطقه چقدره.

۲. چقدر طول می کشه تا خونه های اون منطقه به فروش برسن؟

می تونین از کارگزار معاملات ملکی بخواهید که درمورد فروش خونه های اون محله هم به شما اطلاعاتی بده. به قیمت فروش خونها و زمانی که طول کشیده تا هر خونه به فروش برسه، توجه کنین. سرعت فروش خونها هم نشونه دیگریه که میزان خواسته واسه خرید خونه های موجود در محله ی دلخواه رو نشون می ده. اگه خونها به سرعت به فروش می رسن (ظرف یک ماه یا کمتر) به این معنیه که به محله ای روبه رشد و درحال پیشرفت اومدید.

۳. کیفیت مدارس دور خونه چطوره؟

وجود مدارس باکیفیت در نزدیکی خونه یکی از مهم ترین ویژگیای دلخواه خریداران خونه. این مسئله اصلا عجیب نیس، چون خونوادهای زیادی هست که پس از تشکیل خونواده اقدام به خرید خونه می کنن و با افزایش تعداد اعضای خونواده و تولد فرزندان به خونه های بزرگ تری می رن. پس در زمان خرید خونه باید به مدارس اون منطقه هم توجه زیادی داشته باشین؛ حتی اگه فرزندی در سن مدرسه ندارین. نزدیکی به مدرسه ای خوب به ارزش خونه ی شما می افزاید و اگه در آینده قصد فروش اونو داشته باشین، این ویژگی خونه رو واسه خریداران جذاب تر می کنه.

خونواده

۴. میزان جرم و جنایت در اون منطقه زیاده؟

هیچ تعجبی نداره که محلهایی با جرم و جنایت کمتر نسبت به محلهایی که در اونا جرم و جنایت بیشتری رخ می ده، خواهان بیشتری دارن. ولی اینجا نکته ای هست که باید بهش توجه کنین: اگه به دنبال خرید خونه در محله ای شلوغ و پر از رستوران، مغازه و امکانات تفریحی هستین، باید بدونین که بیشتر این مناطق به دلیل رفت و اومد و فعالیتای بیشتر، میزان جرم بالاتری دارن. شلوغی این محلها می تونه موجب افزایش دزدی، سرقت خودرو و سرقت اجناس در مغازها شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه افرادی به هیچ وجه واسه دوستی با شما مناسب نیستن؟ "

البته این بهش معنا نیس که محلهای شلوغ و محبوب، جای مناسبی واسه خرید خونه نیستن. بعضی وقتا ویژگیای مثبت مناطق شهری شلوغ بیشتر و مهم تر از افزایش میزان جرم و جنایتیه که در اونا رخ می ده.

۵. خونه ی دلخواه خوب به امکانات مختلف دسترسی داره؟

درسته که هنوزم بازار خوبی واسه خونه های نزدیکیا ی شهر هست، ولی بیشتر خریداران به دنبال زندگی در محله ای هستن که در اون بتونن پیاده به ایستگاهای حمل ونقل عمومی، رستورانا، مغازه های موادغذایی و مغازها برن. به طورکلی میزان کارایی که در اون محله میشه با پای پیاده و بدون احتیاج به اتومبیل انجام داد هم اهمیت زیادی داره.

۶. مشکلات حل نشدنی ای در نزدیکی خونه هست؟

مشکلات زیادی در خونها هست که حل شدنی هستن. مثلا اگه آشپزخانه ی خونه قدیمیه می تونین اونو تغییر بدین و به روز کنین یا حمامی رو به خونه اضافه کنین. ولی مشکلات دیگری هم هست که نمی تونین اونا رو حل کنین، به ویژه اگه این مشکلات به محدوده و فضای دور خونه مربوط باشن. مثلا، بیشتر خریداران قرار گرفتن خونه در خیابون اصلی شلوغ رو نکته ای منفی میدونن و این مشکلیه که شما نمی تونین کاری درموردش انجام بدین. یا مثلا اگه راه قطاری از نزدیکی حیاط پشتی عبور می کنه، شما نمی تونین واسه آزادی از سروصدای عبور قطارها هیچ کاری بکنین یا راه عبور قطار رو جابه جا کنین.

درزمان جست وجو واسه خونه، تموم توجه خود رو متمرکز فضای داخلی و ظاهر خونه نکنین. حتما توجه کنین که هیچ مشکل حل نشدنی ای در نزدیکی خونه وجود نداشته باشه، چون این مشکل می تونه بعدا و در زمان فروش خونه واسه شما دردسرساز شه و موجب منصرف شدن خریداران از خرید خونه ی شما شه. درسته که خونه های واقع در خیابونای شلوغ در مقایسه با خونه های موجود در محلهای آروم و خلوت قیمت کمتری دارن و باید پول کمتری واسه خرید اونا بدین، ولی در زمان فروش هم با قیمت کمتری فروخته می شن.

پول-نام-تصویردسته‌ها: آموزشی