بخش املاک و مستغلات در کشور ما عموما در حال رشد بوده، اونم با محرک رشدی که عوامل مهمی مثل میزان بهره، محل و وضعیت اقتصادی و … در اون موثر هستن. این محرک رشد بر قیمت ملک در کشور تأثیرگذاره. در این بین قیمت گذاری ملک هم باید به طرف بهتر شدن قدم برداره. درک درست از زمان مناسبِ خرید ملک، زیاد شدن قیمت، رکود در بازار املاک و بقیه شاخصا به تصمیم گیری درمورد خریدی مهم کمک می کنن. در این مقاله، بعضی از عواملی رو که موجب بالا و پایین رفتن قیمت املاک می شن، بررسی کردیم.

 

۱. میزان بهره

میزان بهره اثر فوق العاده ای بر بازار املاک داره. اگه می خواید با کمک وام خونه خونه ای بخرین، بهتره اول میزان بهره رو حساب وکتاب کنین. تغییر در میزان بهره می تونه اثر زیادی بر توانایی خرید ملک مسکونی داشته باشه. به این خاطر که هرچقدر میزان بهره کمتر می شه، هزینه دریافت وام واسه خرید خونه هم کمتر میشه، این باعث خواسته بیشتر واسه خرید ملک می شه که خودِ این دوباره قیمتا رو بالا می بره!

۲. عوامل جمعیت شناختی

جمعیت شناسی به اطلاعاتی اشاره داره که ترکیب جمعیت رو توضیح می کنن، اطلاعاتی مثل سن، نژاد، جنسیت، درآمد، الگوهای مهاجرت و رشد جمعیت. این آمار بیشتر ندیده گرفته می شن، اما عوامل جمعیت شناختی بسیار مهم هستن و روی نحوه ی قیمت گذاری ملک و اینکه چه نوع املاکی خواهان بیشتری دارن، اثر می ذارن. تغییرات کلی در این عوامل، ممکنه واسه چندین ده اثر زیادی بر روند قیمت املاک کشور بزاره.

۳. سیاستا و یارانهای دولتی

قانون گذاری هم عامل دیگریه که می تونه اثر زیادی بر خواسته خونه و قیمتا داشته باشه. دولت با استفاده از اعتبارات مالیاتی، کسورات، یارانها و … می تونه خواسته ملک رو به مدت مشخصی افزایش بده. باخبر شدن از تشویق کنندهای دولتی ممکنه به شما کمک کنه تغییرات به وجودآمده در روند عرضه و خواسته و حبابای احتمالی قیمت رو تشخیص بدین.

۴. اقتصاد

عامل مهم دیگری که بر ارزش ملک اثر می ذاره، سلامت کلی اقتصاده. این عامل عموما با شاخصای اقتصادی مثل تولید ناخالص ملی، داده های استخدامی، فعالیتای تولیدی، قیمت جنسا و چیزای دیگه ای به جز اینا اندازه گیری می شه. به طورکلی، وقتی اقتصاد کساده، املاک و مستغلات هم در اینجور وضعیتی به سر می برن.

۵. محل ملک

ساختمانا، املاک و مستغلاتی که در نواحی تجاری قرار دارن، نسبت به ساختمانایی که در مناطق مسکونی هستن، ارزش بیشتری دارن. معمولا دلالان قیمت بالاتری به ساختمانای مناطق پیشرفت یافته اختصاص میدن و واسه سازه هایی که در نواحی کمترتوسعه یافته قرار دارن، قیمت پایین تری ارائه می کنن. همینطوری، ساختمانایی که در زمینای دارای مالکیت مطلق ساخته شدن، نسبت به ساختمانایی که زمین شون اجاره ایه، قیمت بالاتری دارن.

۶. امکانات

قیمت املاکی که دارای تواناییای زیرساختی و امکانات مدرن هستن، بیشتر از املاکیه که اتصالات برقی مناسب، خطوط تلفن، سیستم آب وفاضلاب و امکاناتی مثل مراکز عمومی، پارک، استخر، سالن ورزشی، پارکینگ یا مغازه مواد غذایی ندارن. قیمت گذاری ملک به روشنی وابسته به میزان در دسترس بودن ملزومات و امکاناتیه که سکونت راحتی رو ممکن میسازن.

۷. زیرساختا

پیشرفت زیرساختی یکی از مهم ترین عواملیه که بر قیمت املاک و مستغلات اثر می ذاره. وجود جادها، فرودگاها، مراکز خرید و پایانهای اتوبوسرانی و … در نزدیکی ملک، به بالا رفتن قیمت کمک می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه زمانی باید در سازمان تون برملاسازی کنین؟

حقیقت اینه که «راه ارتباطی» یکی از مهم ترین ملزومات واسه سرمایه گذارانی حساب می شه که به دنبال خرید زمین یا ملک هستن. این بالا بودن قیمت ملکی رو که خیلی راحت به مراکز تفریحی، امکانات درمانی، مؤسسات آموزشی، بازارها، مراکز تجاری و بقیه امکانات موردنیاز دسترسی داره، توضیح می ده.

۸. املاک تجاری

پیشرفت مراکز خرید، دفاتر فناوری اطلاعات و مراکز ویژه ی تجاری در نزدیکیِ مناطق مسکونی، به صرفه جویی در وقت و انرژی ای که در رفت وآمد به محل کار هدر میره، کمک می کنه و قیمت ملک در منطقه رو افزایش می ده.

۹. درآمد قابل تصرف

املاکی که در مناطق کشاورزی یا مناطقِ تحت تصرف واحدهای تولیدی قرار دارن، نسبت به اونایی که در نزدیکی مراکز فناوری اطلاعات هستن، قیمت کمتری دارن. نحوه ی قیمت گذاری ملک رابطه مستقیمی با مقدار درآمد قابل تصرف خریدار یا درآمد اکثریت جمعیت اون منطقه داره.

۱۰. در دسترس بودن زمین

نمودار قیمت گذاری ملک در مناطقی که زمین کافی واسه مقاصد مسکونی یا پیشرفت املاک و مستغلات در دسترسه، افزایش آهسته تری رو نشون می ده.

۱۱. عرضه و خواسته

خواسته ملک در یک منطقه خاص، رابطه معکوسی با عرضه اون داره. همین طور که عرضه یا میزانِ دردسترس بودن املاک کاهش پیدا میکنه، قیمت ملک افزایش پیدا می کنه.

تغییرات جمعیتی محرکای مهمی واسه خواسته هستن. هنگامی که تعداد افراد ساکن در منطقه ای خاص زیاد می شه، محبوبیت اون منطقه از دید کسائی که می خوان عضوی از اون محل شن هم بیشتر می شه و درنتیجه ی تموم اینا، قیمت ملک در اونجا بالا میره.

۱۲. هزینه نگهداری

هزینه نگهداری به هزینه ای گفته می شه که صاحب ملک در مراحل استفاده و نگهداری از ملک متحمل می شه. از نظر بیشتر هزینه نگهداری پارامتریه که رابطه بین میزان بهره، قیمت ملک و هزینه ها رو ایجاد می کنه.

اگه هرکدام از این متغیرهای بالا (یعنی میزان بهره، قیمت ملک و هزینه ها) در منطقه خاصی به بیشترین حد سطح خود برسن، ساکنان اون منطقه به دنبال زندگی بهتر در جای دیگری خواهند رفت.

۱۳. ساختار

قیمت گذاری ملک به ویژگیای مصالح استفاده شده، نقشه، طراحی، دووم و سن اون ساختمان بستگی داره.

کیفیت و هزینه مصالح استفاده شده، اندازه، میزان فعلی دستمزد کارگر، نمای ساختمان و بقیه ویژگیای فیزیکی مثل پوشش بام، ارتفاع ساختمان، نوع پی ریزی، ضدآب بودن و پایه ستون هم بر قیمت ملک اثر می ذارن.

۱۴. سفارشی سازی

اگه سازنده ملک بنا به خواست خریدار فضای مسکونی رو سفارشی سازی کنه، قیمت ملک زیاد می شه. مثلا، شاید بعضی سرمایه گذاران بخوان تِراسای دارای چشم انداز، آشپزخانه ی مدرن، پلکان داخلی دارای طراحی خاص در آپارتمانای دوبلکس، رنگ و پوشش کف باکیفیت تر یا تغییرات کاربری دیگری داشته باشن.

این باعث زیاد قیمت پایانی ملک می شه. سرمایه گذاران پیش از اونکه درباره خرید ملک تصمیم بگیرن، باید این محرکا رو بررسی کنن تا بتونن ملک مورد نظرشون رو به درستی آزمایش کنن. بررسی دقیق می تونه باعث بازگشت سرمایه بهتر، نقدینگی آسون و سرمایه گذاریای سودآورتر شه.دسته‌ها: آموزشی