فرمت word : پایان نامه ارشد هنر گرایش نمایش: رمانس ایرانی از نظر ساختار و محتوا با توجه به رویکرد نورتروپ فرای

گرایش : ادبیات نمایشی عنوان : رمانس ایرانی از نظر ساختار و محتوا با در نظر داشتن رویکرد نورتروپ فرای دانشگاه.

گرایش : ادبیات نمایشی

عنوان : رمانس ایرانی از نظر ساختار و محتوا با در نظر داشتن رویکرد نورتروپ فرای

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران مرکزي

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته هنر (M.A )

گرایش نمایش-ادبیات نمایشی

عنوان :

بخش نظری: رمانس ایرانی از نظر ساختار و محتوا با در نظر داشتن رویکرد نورتروپ فرای

بخش عملی: نگارش نمایشنامۀ داستانی میان همین کتاب­های ساده

استاد راهنما :

جناب آقای امیرکاووس بالازاده

پایان نامه

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فهرست مطالب:

پیشگفتار. 1

فصل اول کلیات… 3

اظهار مساله. 4

هدفهای پژوهش.. 5

سوالات يا فرضيه هاي تحقيق.. 6

فصل دوم: 8

رمانس…. 8

فصل سوم: 23

آرا و نظرات نورتوپ فرای.. 23

نظریۀ میتوس…. 34

میتوس بهار: کمدی.. 42

میتوس پاییز: تراژدی.. 48

میتوس زمستان: طنز و هزل.. 53

فصل چهارم: 57

فرای و رمانس…. 57

کلیات… 58

دعوت… 64

ردّ دعوت… 65

امداد غیبی.. 66

عبور از نخستین آستان.. 67

شکم نهنگ…. 68

آیین تشرف… 68

جادۀ آزمونها. 69

زن در تأثیر وسوسهگر. 71

آشتی و یگانگی با پدر. 72

خدایگان.. 74

برکت نهایی.. 75

بازگشت… 76

نتیجه. 78

فصل پنجم: 79

مطالعه نمونهای.. 79

شروع قصه. 80

مطابقت الگو و داستان.. 88

منابع.. 91

نمایشنامه. 94

داستانی میان همین کتابهای ساده. 9
چکیده

رمانس به عنوان یکی از گونه­های شناخته شدۀ ادبیات سهم عمده­ای از تاریخ ادبیات را داراست. به همین دلیل نظریه­پردازانی زیرا فرای در نوشته­های خود این گونه را مورد مداقه قرار داده­اند و آن را تجزیه و تحلیل کرده­اند. فرای با در نظر داشتن الگوی اسطوره­ای که برای گونه­های مختلف ادبیات ارائه می­کند، رمانس را نیز مورد بازنگری قرار داده می باشد. در این نوشته با گذری کوتاه بر تعریف و تاریخچه رمانس در اروپا کوشش شده بر اساس نظریات نورتوپ فرای در مورد گونه­های ادبی و به ویژه نظریۀ میتوس­ها، الگویی ساختاری برای رمانس ایرانی ارائه گردد. در این جا برای منطبق ساختن الگوی ارائه شده با نمونه­ای از رمانس ایرانی، سمک عیار انتخاب شده می باشد.
پیشگفتار
همیشه در زندگی دقایق و لحظاتی هست که آدم از فکر کردن به آن­ها لذت می­برد، ساده­ترش این­که قند در دل آدم آب می­گردد. قبولی دانشگاه هم برای من همین گونه بود. اما این موضوع شروع راهی بود که آن­قدر هم که می­گفتند ساده نبود. زیاد شنیده بودم که کارشناسی­ارشد که چیزی نیست، چشم بهم می­زنی تمام شده، مدرکت را گرفته­ای. شاید آن­ها قدرت دیگری داشته­اند یا چراغ جادویی در جیب! برای من که این­گونه نبود. پایان­نامه خود بدل گردید به جاده­ای که گذشتن از آن خود گردید هفت­خوان. از انتخاب موضوع و پذیرفته شدن آن که گذشتم تازه رسیدم به جمع­آوری منابع. مراحل پژوهش و پژوهش هر روز سخت­تر می­گردید و در میان معضلات یکی پس از دیگری رخ می­نمود. معضلات پایان دادن به این مقطع تحصیلی خود کم نبودکه به ناگاه دست روزگار برگ دیگری ورق زد و معضلات فردی بدل به قوزی گردید روی قوز دیگر.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

گله­گذاری دردی را دوا نمی­کند و همین بس که اکنون این رساله آمادۀ دفاع گردید. اما مساله جالب برای من تداخل زندگی شخصی­ام با موضوع پایان نامه­ام بود. در میان گرفتاری­های شخصی رفتن به سراغ رمانس، احساس دوگانه و غریبی در من ایجاد می­نمود. خواندن قصۀ شهسواران و عیاران و سفر با آن­ها به دنیای خیال و گشت و گذار در سرزمین­های ناشناخته لحظاتی پر از خوشی و سبک و بالی در دلم ایجاد می­نمود. روزها به کاری خشک و تکراری مبتلا بودن و شب­ها از قصه­ای به قصۀ دیگر سرک کشیدن؛ حدیث تمام این روزها و ماه­های من بود.

فرای که جهان را به تمامی بر گردۀ اسطوره­ها می­داند، همدمی شده بود برای دمی آرامش. از آن سو تنگی وقت و زمان خود بدل به اسطوره­ای شده بود برای تحویل پایان­نامه. این اسطوره اژدها پیکر هر روزِ روز با شمایلی جدید روبروی من می­ایستاد و نمی­گذاشت لحظه­ای را به آسایش سپری کنم. انگار برگه­های تقویم نامراد در مسابقات دو سرعت شرکت کرده­اند و برای گذشتن از خط پایان انقضاء پیاپی از هم سبقت می­گرفتند.

هول­آورتر از این اژدها، کمبود منابع مطالعاتی و تحقیقی بود. انگار همه این گونۀ ادبی را به فراموشی سپرده­اند. شاید زیرا پایش زیادی در تخیل می باشد و همه در تخیل خود این سرزمین عجایب را بدون مکث و درنگی پیموده بودند. منابع فارسی، بسیار کم بودند و اگر بودند بی­جان. منابع لاتین نیز با آن­که کم نبودند، اما در دست و اختیار نبودند.

باری قرار بر گله­گذاری نبود و قرار این بود تا پایان این پایان­نامه لحظۀ خوشی باشد، شاید شبیه به اودیسه زمانی که پای بر سرزمین خود گذاشت.

در این جا جا دارد از استاد گرانقدر جناب آقای بالازاده بخاطر راهنمایی­ها صبر و تحمل و سعۀ صدری که در این مدت پیش روی کاستی­های من از خود نشان دادند تشکر بی­پایان داشته باشم. امید که کوشش کوچکم باری از دوش ایشان بردارد.

تعداد صفحه : 117

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان